Среда, 24.04.2024, 22:40
Приветствую Вас Гость | RSS

Одесский юридический лицей

Форма входа

Каталог статей

Главная » Статьи » На допомогу учням!!! » Українська література

Питання та відповіді за романом "Хіба ревуть воли..." П.Мирного

Хто такий Панас Мирний?

 

Панас Мирний — це літературний псевдонім Панаса Яковича Рудченка — ви­датного українського письменника-реаліста; автора злободенних, новаторських за змістом та формою прозових та драматичних творів. У своїх літературних творах Панас Мирний змальовував широкі картини народного життя, глибоко розкривав внутрішній світ персонажів, порушував актуальні соціальні проблеми.

 

Чим творчість Панаса Мирного була небезпечною для самодержавства?

 

 Панаса Мирного недарма називали співцем горя народного. Він дуже добре знав життя трудящих царської Росії. Хоча кріпацтво тоді вже було скасоване, але у світі, як і раніше, панували багатії й тяжко бідував трудовий народ. Завдан­ня своєї літературної діяльності Панас Мирний бачив у служінні рідному краю. У своїх творах він нещадно викривав основи буржуазно-поміщицького ладу, був пристрасним захисником інтересів трудівників, глибоко переконаний у неми­нучості торжества справедливості. Тим-то й була страшною для самодержавства творчість письменника.

 

У чому вбачав письменник свій обов'язок перед народом?

 

Панас Мирний вважав, що справжнє мистецтво повинно бути пов'язане з народним життям, воно стоїть на захисті інтересів трудящих. Письменник на­магався писати так, «щоб і каміння завило», щоб і в закостенілі серця, в чер­стві душі прорвалося світло «правди й любові», любові до простого, знедоленого народу. І найголовнішим своїм завданням він вважав правдиве зображення бо­ротьби трудящих за визволення.

 

Історія написання твору«Хіба ревуть воли...»

 

Поштовхом до виникнення задуму твору послужила оцінка візником роз­бійника Гнидки. Як свідчить нарис «Подоріжжя од Полтави до Гадячого», за­сів Гнидка у серці Панаса Мирного «...як здоровенний іржавий цвях, забитий у білу гладеньку стіну мого спомину...» У листопаді 1872 р. була написана повість «Чіпка». А 1880 р. вперше був надрукований М. Драгомановим у Женеві роман під назвою «Пропаща сила».

 

Охарактеризуйте світогляд українських селян середини ХІХ ст.

Віра в нечисту силу, розуміння Бога як вищої справедливості, панування су­міші із дохристиянських і християнських уявлень.

 

 

Визначить жанр твору.

 

«Хіба ревуть воли...» — соціально-психологічний роман, бо в ньому соці­ально-історичний аналіз дійсності поєднаний з глибоким психологічним дослі­дженням внутрішнього світу людини.

 

Композиція роману, його сюжет.

 

Роман складається з чотирьох частин, кожна з яких поділяється на дрібніші розділи. Кожна частина, кожний з 30 розділів має свій закінчений зміст, свій внутрішній лад, художню завершеність. Перша частина твору показує дитинство та юність Чіпки, друга присвячена сторічній історії села Піски, третя знайомить зі складною долею селянина-бунтаря, а четверта завершує його трагедію.

 

Як ви розумієте назву роману?

 

Назва алегорична. Під волами розуміємо трудове селянство, яке без причини не ремствувало б, не виказувало б незадоволення.

 

Назвіть етапи життя головного героя.

 

Головний персонаж — Чіпка. Тяжке дитинство, запопадливість біля свого поля, знайомство з Галею, трагедія з землею, перша крадіжка, участь у бунті кріпаків, примирення з матір'ю, одруження з Галею, вибори до земства, реак­ція на перші постанови земства, розбої, звіряча розправа над родиною козака, арешт і заслання в Сибір.

 

 

Як поводиться під час селянського бунту Грицько?

 

«Своя сорочка ближче до тіла» — це основа Грицькової моралі. Вона найпов­ніше виявилася під час розправи над кріпаками. На прохання Чіпки заступитися за селян «Грицько не одказав ні слова — та мерщій від Чіпки, та в чужий ого­род, та й присів за лісою...» Удома розповідав про цей вчинок Христі, не бачачи в ньому нічого ганебного, називав кріпаків злодіями, голотою.

 

Назвіть другу постать, що відтінює образ Чіпки.

 

Постаттю, що відтінює образ Чіпки, є москаль Максим. У цих образах кри­ється зіставлення розбою для власного збагачення з розбоєм — стихійною пом­стою багатіям. Максим — рвучкий і непостійний. «Палкий, як порох, сміливий, як голодний вовк, — він усіх побивав, над усім верховодив...» Потрапивши до війська, стає унтер-офіцером. Самотужки оволодів грамотою. За хоробрість за­служив Георгія. Повернувшись додому, займався розбоєм. До Чіпки ставився як до товариша, незважаючи на його бідність.

Здібного і кмітливого Максима знівечила служба в миколаївській армії, де він навчився промишляти розбоєм. До соціального протесту він ніколи не під­німався, все це робилося з метою наживи.

 

Назвіть жіночі образи роману.

 

Баба Оришка, прообразом якої була няня Панаса Мирного, кріпачка Ірина Батієнко. Бита горем та невилазними злиднями, баба Оришка зберегла в собі людяність, доброзичливість і теплоту.

Найтрагічнішим є образ Мотрі, яка не знала щастя змалку, не бачила його ані молодою дівчиною, ані заміжньою жінкою. Ще не народивши сина, стала заміжньою вдовою.

Уособленням дівочої краси, чесності, моральної чистоти є образи Галі та Христі.

Як негативний персонаж, у якого нема поняття честі, змальовано Явдоху.

 


Категория: Українська література | Добавил: Talsy (10.11.2009) | Автор: Ефимова Наталья Александровна
Просмотров: 8345 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 3.5/2
Всего комментариев: 1
1 -Mc_VaDo-  
0
х, спасибо большое))))))))))))))))

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Прогноз погоды
Поиск
Это интересно....
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Copyright MyCorp © 2024